سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

1000میلیارد رانت «صیانت» کجا می‌رود؟ استارت آپ

1000میلیارد رانت «صیانت» کجا می‌رود؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - با مثال‌زدن اینستاگرام پلاس در یک مناظره تلویزیونی بار دیگر بحث‌ها درباره رانت‌های 1000 میلیاردی طرح اینترنت مجلس برای ساخت پلتفرم‌های داخلی داغ شده است
روزنامه همشهری - عمادالدین قاسمی‌پناه: شنبه شب در یک مناظره تلویزیونی یکی از مدافعان و طراحان طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی مثالی زد که حسابی جنجالی شد. عباس مرادی که چندین هفته است یک تنه در تلویزیون، توییتر، کلاب‌هاوس و... با مخالفان این طرح بحث می‌کند در این برنامه تلویزیونی ضمن تأیید تصمیم برای کاهش پهنای باند مورد استفاده اینستاگرام در کشور پس از اجرایی شدن این طرح و مهاجرت کاربران گفت: مثلا در اینستاگرام پلاس، بانکداری الکترونیکی خواهیم داشت.
همین مثال کوچک باعث شد حتی پس از تکذیب‌های بعدش کسانی که تجربه همه بومی‌سازی‌های گذشته ازجمله موتور جست‌وجو، سیستم عامل بومی و تلگرام طلایی را دارند بار دیگر خاطرات تلخ اتلاف تلخ میلیاردها تومان از پول کشور برایشان زنده شود.
نیما نامداری، عضو هیأت مدیره نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران که فردی با تجربه در اکوسیستم فناوری کشور است به تازگی در یادداشتی از رانت 1000 میلیارد تومانی طرح مجلس برای ساخت جایگزین‌های داخلی پلتفرم‌های مشهور خارجی خبر داده بود. اکنون هم این عقیده به‌وجود آمد که با یقین به اینکه اینستاگرام در ایران دفتر نخواهد زد پول بسیار زیادی مثلا باید صرف ساخت مشابه اینستاگرام شود.
هنوز برای مردم، کسب‌وکارهای دیجیتال و بازیگران حوزه فناوری مشخص نشده است که یک خدمت پایه کاربردی بومی و داخلی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد که «جایگزین مناسب» تلقی شود. این موضوع از آنجا اهمیت دارد که در طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه فضای مجازی، قید شده که در یک بازه زمانی مشخص، جایگزین داخلی سرویس‌های خارجی که تشخیص مناسب بودن آن به‌عهده کمیسیونی است که در طرح پیش‌بینی شده، باید ساخته شود. این در حالی است که تجربه‌های پیشین در مورد چنین سرویس‌هایی موفق نبوده است و فقط هزینه‌های گزافی را به کشور تحمیل کرده است.

سیاست و بازاریابی


درواقع، عده‌ای با استفاده از رانت و روابط غیرمعمول، بودجه زیادی دریافت کردند تا جایگزین‌هایی شبیه گوگل یا تلگرام بسازند که نتیجه‌ای جز شکست در پی نداشته است. این در حالی است که در مناظره‌ای که شنبه شب در صداوسیما برگزار شد، فردی که از طرح دفاع می‌کرد، به مشوق‌هایی اشاره کرد که باعث می‌شود کاربران به خدمات پایه داخلی کوچ کنند و به این ترتیب داخلی‌ها موفق خواهند شد.
تأیید طرح کند کردن اینستاگرام
عباس مرادی، در این مناظره گفت که قرار نیست پلتفرمی فیلتر شود، اما ایجاد محدودیت برای آنها را قطعی دانست که مهم‌ترین آن، کاهش پهنای باند است که نتیجه آن کند شدن خارجی‌ها و کوچ اجباری کاربران خواهد بود. مرادی توضیح داد: «پس از تولید نمونه قابل رقابت و مهاجرت 10درصد مردم به آن، پهنای باند اینستاگرام را به اندازه همان 10درصد کاهش می‌دهیم و این کاهش با مهاجرت کاربران ادامه خواهد داشت.»
این در حالی بود که محمد کشوری به‌عنوان منتقد طرح با اشاره به تجربه‌های گذشته مانند «بلاگفا» و «کلوب» در دهه80 گفت: «زمانی که خیلی از کشورهای دنیا از شبکه‌ اجتماعی اطلاعی نداشتند، ما چنین فضایی را در کشور داشتیم. با این حال، وزارت ارشاد آن موقع که جزو تدوین‌کنندگان اولیه طرح بود و زاویه نگاه آنها همچنان در طرح موجود دیده می‌شود، ریشه‌های این پلتفرم‌های داخلی را زدند و باعث تسلط آمریکایی‌ها بر فضای مجازی شدند.»

سیاست و بازاریابی


اگرچه مرادی اصرار داشت که مسدودسازی در طرح فعلی مطرح نیست و بر موضوعات ایجابی طرح تأکید می‌کرد، اما کشوری با بیان اینکه ما با رویکرد ایجابی طرح مانند ارائه مزیت‌ها به پلتفرم‌های داخلی درصورت عدم‌ایجاد رانت موافقیم، به اهمیت موضوعات سلبی طرح اشاره کرد و گفت: «بحث سلبی طرح حائز اهمیت است. ماده28 طرح صیانت، صراحتا از محدودیت در ترافیک و مسدودسازی صحبت کرده است. یعنی همان اتفاقی که برای وایبر افتاد، پهنای باند اینستاگرام هم کاهش می‌یابد تا مردم به پلتفرم داخلی مهاجرت کنند.»
به‌گفته کشوری «در تبصره2 این ماده نوشته شده خدمات پایه کاربردی خارجی مانند اینستاگرام که به تشخیص کمیسیون کاربردی، اثرگذارند باید ظرف 4‌ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون، تعهدات ماده12 که شامل معرفی نماینده، پذیرفتن تعهدات سنگین کمیسیون و گرفتن مجوز است، بپذیرند.»او توضیح داد: «به این ترتیب، اگر یک خدمت اثرگذار نباشد، سریعا فیلتر می‌شود، اما درصورت اثرگذار بودن مانند اینستاگرام و توییتر، 4‌ماه به آن مهلت داده می‌شود تعهدات را بپذیرد تا مسدود نشود.»
کشوری تأکید کرد این در حالی است که «از همان ابتدا، محدودیت در ترافیک برای پلتفرم‌های خارجی اجرا خواهد شد.»
حق انتخاب مردم
همچنین حسن محمدیاری، نماینده تالش و رضوانشهر در گفت‌وگو با ما با اشاره به اینکه انحصار باعث رانت می‌شود و رقابت را به حاشیه می‌برد، تأکید می‌کند که «اگر پلتفرم‌های داخلی در کنار پلتفرم‌های خارجی خودنمایی کنند و ارتقا یابند و حق مردم برای انتخاب این پلتفرم‌ها حفظ شود، بیشتر به عدالت مقرون است».
او همچنین محدود کردن فضا را کاری مناسب نمی‌داند و می‌گوید: «فضای مجازی الان جزو زندگی روزمره مردم شده و در موضوع اشتغال هم نقش تعیین‌کننده دارد. بنابراین درصورت ایجاد انحصار، شاهد رانت خواهیم بود و درنهایت عده‌ای خاص از این موضوع منتفع می‌شوند.»
رانت هزار میلیاردی در مسیر توزیع
نیما نامداری، عضو هیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در یادداشتی نوشت: «تبصره دوم ماده27 یک بخش عجیب دیگر هم دارد که می‌تواند منشأ رانت و فساد و اتلاف منابع کشور شود. در این تبصره آمده ‌است که معادل 10درصد اعتبارات ماده واحده قانون اجازه تعیین وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات در اختیار وزارت ارتباطات قرار می‌گیرد تا با آن گزینه داخلی برای سرویس‌های مشمول فیلترینگ بسازند.

سیاست و بازاریابی


اگر وزارت ارتباطات این کار را نکند این اعتبار در اختیار دبیرخانه شورای‌عالی فضای مجازی قرار خواهد گرفت. تخصیص این ردیف در سال99 حدود 3هزار میلیارد تومان بوده و اعتبار پیش‌بینی شده در بودجه سال1400 هم برای آن حدود 10هزار میلیارد تومان است. پس برای سال1400 چیزی حدود هزارمیلیارد تومان بودجه برای سرویس‌های داخلی درنظر گرفته می‌شود. این یعنی یک رانت هزار میلیارد تومانی در اختیار تعدادی مدیر دولتی قرار می‌گیرد که به اسم حمایت از سرویس‌های داخلی آن را هدر بدهند. واقعیت آن است که حتی یک کسب‌وکار آنلاین داخلی در این سال‌ها در کشور شکل نگرفته که موفقیت پایدار داشته و با بودجه دولتی ایجاد شده ‌باشد.»
کلاهبرداری با اینترنت ماهواره‌ای
پس از تصویب بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه فضای مجازی طبق اصل 85، صحبت از اینترنت ماهواره‌ای در میان مردم و کاربران فضای مجازی به‌شدت افزایش یافت. درواقع مردم برای اینکه ارتباطات اینترنتی خود را از دست ندهند، در جست‌وجوی راه‌هایی برآمدند تا از محدودیت‌های این طرح در امان بمانند. همین میل به تکنولوژی‌های ارتباطی، اینترنت و حضور در فضای مجازی، عده‌ای سودجو را وسوسه کرد تا از فضای ایجاد شده، بیشترین سوءاستفاده را کنند.

سیاست و بازاریابی


تقریبا از همان روز چهارشنبه گذشته، کاربران شاهد بودند عده‌ای با دریافت مبالغ زیاد، اقدام به فروش تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای و حتی اکانت استارلینک می‌کنند. حتی عکسی در فضای مجازی منتشر شد که این تجهیزات روی یک قالی ایرانی قرار دارد. کلاهبرداران با بهره‌برداری از این عکس قدیمی، همه تلاش خود را برای سرکیسه کردن کاربران غیرمطلع به‌کار بردند، اما رسانه‌ها و کاربران مطلع فضای مجازی، غیرواقعی بودن ادعای سودجویان را با ذکر دلایل و مستندات، رد کردند.

لینک کوتاه:
https://www.politicalmarketing.ir/Fa/News/208490/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ایجاد زیرساخت های نرم برای اجرای طرح های ملی و فراملی

آیا اسنپ برای مسیرهای تکراری قیمت بالاتری تعیین می‌کند؟

آموزش نصب زیرسیستم ویندوزی لینوکس (WSL) در ویندوز 10

استارتاپ‌های حوزه گردشگری به ادامه لغو فروش آنلاین اقامتگاه‌های مردمی اعتراض کردند

چرا دانشمندان کرگدن‌ها را به شکل وارونه از هلیکوپتر آویزان می‌کنند

سازمان ملل درباره مسیر فاجعه‌بار تحقق وعده‌های اقلیمی هشدار می‌دهد

چگونه ارز دیجیتال هدیه بدهیم؟

معرفی امکان خرید و فروش صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اپلیکیشن سیگنال

آنر در سکوت Play 20 Pro را با نمایشگر اولد و تراشه Helio G80 SoC عرضه کرد

Diabetes Journey؛ اپلیکیشن تشخیص و درمان دیابت نوع دو برای پزشکان

فایل‌های ثبت‌شده Surface Duo 2 در FCC جزئیات جدیدی از مشخصات آن را فاش کردند

بهبود تجربه کار با گوشی‌های تاشو هدف اصلی Android 12.1

بررسی لپ تاپ ایسوس ROG Strix G15

زرافه‌ها مبارزه عادلانه را ترجیح می‌دهند

مارشال از اولین ایرباد خود با قابلیت حذف نویز فعال رونمایی کرد

لوسید ایر به رکورد پیمایش 836 کیلومتر با یک شارژ رسید

تجربه عکسبرداری مجازی در حیات وحش با بازی Photography Simulator

پزشکت؛ مشاوره آنلاین پزشکی با متخصصان در سراسر کشور در دوران کرونا

گوگل: نسخه اسنپدراگون گلکسی S21 FE در دسترس همه قرار نخواهد گرفت

تمام اطلاعات منتشرشده از مشخصات احتمالی پیکسل 6 پرو گوگل

شباهت زیاد پتنت گوشی هوشمند منعطف فوجی فیلم به گلکسی فولد سامسونگ

نسل جدید تویوتا توندرا با طراحی متفاوت و پیشرانه هیبرید معرفی شد

گربه‌های مضطرب با جسمی که بوی صاحبشان را می‌دهد، آرام نمی‌شوند

محصولات برقی جنسیس به فناوری‌های تشخیص چهره و اثر انگشت مجهز خواهند شد

طرح فروش فوری سایپا؛ ویژه شهریور 1400

همکاری در فروش با سیستم افیلیت مارکتینگ دیما

ماوس به بخش محصولات زومیت اضافه شد

هفت مدل گوشی شیائومی نسخه تقویت‌شده MIUI 12.5 را دریافت می‌کنند

با بروس منقارشکسته آشنا شوید؛ طوطی معلولی که از ابزار استفاده می‌کند

کمک خرید فیدیبو برای دانش‌آموزان و دانشجویان

گزارش سالانه کافه بازار: رشد تعداد تراکنش‌ها و افزایش درآمد توسعه‌دهنده‌ها به 280 میلیارد تومان

افشای اطلاعات جدیدی از نوا 9 و نوا 9 پرو هواوی پس از انتشار تصاویر آن‌ها

خیز ابر آروان برای حضور پررنگ‌تر در عرصه بین‌المللی

7 اپلیکیشن برتر آیفون برای ارتقای سطح ریاضی

ماه تأثیری قوی بر خواب ما دارد

سایفرپانک‌ها چه کسانی هستند و چه هدفی دارند؟

موفقیت دانشمندان در آموزش توالت رفتن به گاوها

آپدیت جدید تلگرام با امکانات جذاب رسید

روحیه ایثار و از خود گذشتگی و اخلاص شهدا را باید به نسل جوان انتقال دهیم

خزعلی در نشست خبری: کودک همسری ظلم به زنان را مضاعف می کند / دورکاری زنان به نفع دولت است / زنان سرپرست خانوار عایله حکومت هستند

کم شدن ازدواج یک مساله مهم در جامعه است -فیلم

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهار محال و بختیاری از کاهش20 درصدی شکایات به مراجع قضایی خبر داد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهران: تمدید مهلت ثبت نام تسهیلات بانکی ویژه کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: در راستای بهبود فضای کسب و کار حمایت از تعاونی ها ضروری است

کارگران واحدهای تولیدی استان اردبیل واکسینه شدند

اشتغال 67 هزار نفر در واحدهای تعاونی استان بوشهر

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: باید در جنگ اقتصادی امروز موانع و مشکلات را از پیش روی مردم برداریم

با حکم عبدالملکی "سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری" منصوب شد

مسیر خدمت به مردم و بازنشستگان، طولانی و نیازمند همراهی مدیران و کارکنان است

انتشار Total War: Warhammer III به عقب افتاد