سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

نوروگرینز: رابط مغز و رایانه آینده اخبار

نوروگرینز: رابط مغز و رایانه آینده
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - گروهی از پژوهشگران آمریکایی سیستمی را ایجاد کرده‌اند که از ده‌ها ریزتراشه سیلیکونی برای ثبت و انتقال فعالیت مغز به یک کامپیوتر استفاده می‌کند.

ده‌ها ریزتراشه که روی سطح قشری مغز پراکنده می‌شوند، ممکن است به پژوهشگران کمک کنند تا فعالیت هزاران نورون را به‌طور هم‌زمان تحت نظارت قرار دهند. این تراشه‌ها که نوروگرینز (Neurograins) نام گرفته‌اند و اندازه هریک به‌اندازه‌ی یک دانه نمک است، به این منظور طراحی شده‌اند که روی سطح مغز یا سراسر بافت آن پراکنده شوند تا نسبت‌به آنچه با استفاده از ایمپلنت‌های مغزی دیگر ممکن است، سیگنال‌های عصبی را از مناطق بیشتری از مغز جمع‌آوری کنند. آرتو نورمیکو ، نویسنده اصلی مقاله و دانشمند مهندسی عصب در دانشگاه براون که ساخت نوروگرینز را هدایت کرده است، می‌گوید: هریک از این دانه‌ها ریزالکترونیک کافی را درون خود دارد که وقتی در بافت عصبی تعبیه می‌شود، می‌تواند از یک طرف فعالیت عصبی را ثبت کند و از طرف دیگر آن را به دنیای بیرون منتقل کند. نوروگرینز که به‌عنوان نوعی رابط مغز و رایانه شناخته می‌شود، در مقاله‌ای در مجله‌ی Nature Electronics توصیف شده است. نورمیکو در کنار دیگر پژوهشگران دانشگاه براون و نیز همکارانی از دانشگاه بیلور، دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیگو و شرکت کوالکام، چهار سال پیش کار روی نوروگرینز را آغاز کرد و بودجه اولیه پروژه را آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا (دارپا) تأمین کرد. آن‌ها تاکنون نوروگرینز را فقط روی جوندگان آزمایش کرده‌اند، اما امیدوار هستند نمونه اولیه‌ی آن‌ها زمینه‌ساز انجام مطالعات انسانی شود. نوروگرینز علاوه بر ثبت فعالیت مغز، همچنین می‌تواند با پالس‌های الکتریکی کوچکی نورون‌ها را تحریک کند و به این طریق راهی جذاب برای مطالعه درمان اختلالات مغزی مانند صرع و بیماری پارکینسون یا بازیابی عملکرد ازدست‌رفته مغز پس از آسیب ایجاد می‌کند. پژوهشگران سیستم خود را روی موش صحرایی کاشتند و عمل کرانیوتومی (عمل بریدن قسمتی از جمجمه) را انجام دادند تا 48 نوروگرینز را روی قشر مغز (لایه خارجی مغز) قرار دهند. آن‌ها ریزتراشه‌ها را به شکلی قرار دادند که بیشترِ ناحیه‌ی حرکتی و حسی را پوشش دهد. لایه‌ی نازکی به اندازه اثر انگشت شست که به پوست سر متصل بود، به‌عنوان مرکز ارتباطات خارجی عمل می‌کرد و سیگنال‌ها را از نوروگرینز دریافت می‌کرد، آن‌ها را پردازش می‌کرد و تراشه‌ها را به‌صورت بی‌سیم شارژ می‌کرد.

سیاست و بازاریابی

فناوری‌های خوانش و کنترل ذهن در راه هستند؛ جامعه آمادگی آن‌ها را دارد؟ ساخت تراشه میکروسکوپی قابل کاشت در داخل بدن انسان
توانایی ثبت فعالیت تعداد بیشتری از نورون‌ها می‌تواند کنترل حرکتی دقیق‌تری را ممکن سازد و آنچه را که اکنون با دستگاه‌های کنترل به کمک مغز ممکن است، گسترش دهد. پژوهشگران همچنین می‌توانند از آن‌ها در حیوانات برای درک این موضوع استفاده کنند که نواحی مختلف مغز چگونه با هم ارتباط برقرار می‌کنند. پرات می‌گوید: «ازنظر نحوه‌ی عملکرد مغز، کل مهم‌تر از مجموع اجزا است». فلوریان سولزباخر ، هم‌بنیان‌گذار و رئیس شرکت سازنده آرایه یوتا، یعنی بلک‌راک نوروتک (Blackrock Neurotech) می‌گوید سیستم ایمپلنت عصبی گسترده ممکن است برای بسیاری از کاربردهای کوتاه‌مدت مانند فعال‌سازی عملکردهای حرکتی اساسی یا استفاده از رایانه ضروری نباشد. اگرچه، کاربردهای آینده نگرانه‌تر مانند بازیابی حافظه یا شناخت، یقینا به سازماندهی پیچیده‌تری نیاز دارند. او می‌گوید: بدیهی است که فناوری ایده‌آل، چیزی است که بتواند تا حد امکان فعالیت تعداد زیادی نورون را در سراسر مغز، از سطح و عمق ثبت کند. آیا درحال‌حاضر به کل این پیچیدگی نیاز دارید؟ احتمالا، نه. اما ازنظر درک مغز و کاربردهای آینده، هرچه اطلاعات بیشتری داشته باشیم، بهتر است. حسگرهای کوچک‌تر همچنین می‌تواند به‌معنای آسیب کمتر به مغز باشد. آرایه‌های کنونی حتی اگر کوچک باشند، می‌توانند موجب التهاب و ایجاد بافت زخم در محل کاشت شوند. سولزباخر که در مطالعه براون شرکت نداشت، می‌گوید: «معمولا، هرچه چیزی را کوچک‌تر کنید، احتمال اینکه توسط سیستم ایمنی به‌عنوان جسم خارجی شناسایی شود، کمتر است». وقتی بدن شیء خارجی مانند یک تراشه را تشخیص می‌دهد، سعی می‌کند که آن را از بین برده و تخریب کند یا اینکه آن را با بافت زخم بپوشاند. اما درحالی‌که ایمپلنت کوچک‌تر ممکن است بهتر باشد، لزوما عاری از نقص نیست. حتی ایمپلنت‌های خیلی ریز نیز می‌توانند موجب تحریک پاسخ ایمنی شوند؛ بنابراین نوروگرینز باید از موارد سازگار با بافت زنده ساخته شود. یکی از چالش‌های اصلی ساخت ایمپلنت‌های مغزی این است که ایمپلنت ماندگار به شکلی ساخته و تعبیه شود که از خطر نیاز به جراحی‌های جایگزینی اجتناب شود. آرایه‌های کنونی حدود شش سال دوام دارند اما بسیاری از آن‌ها به‌دلیل تشکیل بافت زخم در اطراف آن‌ها، خیلی زودتر از کار می‌افتند. مقاله‌های مرتبط:
یک میمون با ایمپلنت مغزی نورالینک بازی Pong را انجام داد چگونه می‌توان بدون شکافتن سر، مغز انسان را به کامپیوتر متصل کرد
اگر نوروگرینز چاره این مشکل باشد، هنوز این سؤال وجود دارد که چگونه آن‌ها را وارد مغز کنیم. پژوهشگران براون در آزمایش جوندگان خود قسمت بزرگی از جمجمه‌ی موش‌ها را برداشتند که به دلایل آشکار در انسان مطلوب نخواهد بود. آرایه‌های کاشته‌شده کنونی نیاز دارند که سوراخی در سر بیمار ایجاد شود و این در حالی است که گروه براون قصد دارد به‌کلی از جراحی تهاجمی مغز پرهیز کند. آن‌ها برای انجام این کار درحال ایجاد تکنیکی برای وارد کردن نوروگرینز هستند که شامل سوزن‌های نازکی می‌شود که با استفاده از دستگاه خاصی وارد جمجمه می‌شود (نورالینک درحال کار روی رباتی شبیه چرخ خیاطی برای تحویل ایمپلنت مغزی سکه‌مانند خود است). ایمنی و ماندگاری ریزتراشه‌ها باید در جوندگان بیدار درحال حرکت آزادانه آزمایش شود که پژوهشگران براون قصد دارند در آینده به آن بپردازند. آن‌ها سپس آزمایش‌های خود را روی میمون‌ها تکرار خواهند کرد. تصور نورمیکو این است که مجموعه به کار رفته برای موش‌های صحرایی می‌تواند به 770 نوروگرینز برسد تا سطح مغز انسان را پوشش دهد. البته با جمع‌آوری اطلاعات عصبی از کل این تراشه‌ها، رمزگشایی از مفهوم همه‌ی این سیگنال‌ها یک چالش خواهد بود. پژوهشگران براون می‌خواهند درنهایت بتوانند فعالیت صدها هزار نورون را ثبت کنند. همه‌ی این سیگنال‌های مغزی باید رمزگشایی شده و به دستوراتی تبدیل شوند تا به دستگاه‌های خارجی منتقل شوند و اقدامات موردنظر کاربر را انجام دهند. این امر نیازمند تجزیه‌و‌تحلیل بسیار پیچیده‌تری از اطلاعات عصبی نسبت‌به چیزی است که سیستم‌های ساده‌تر امروزی قدرت انجام آن را دارند. در همین حین، تیم نورمیکو می‌خواهد ببیند که آیا می‌توانند نوروگرینز را کوچک‌تر کنند، به‌طوری‌که قرار دادن صدها عدد از آن‌ درون مغز موجب حداقل آسیب شود. به‌گفته‌ی نورمیکو، این یک مسئله ریزالکترونیک است و این کار را می‌توان انجام داد اما کار پر زحمتی است برای رسیدن به سیستم مطلوب باید آزمایش‌ها و مطالعات بسیاری انجام داد.

لینک کوتاه:
https://www.politicalmarketing.ir/Fa/News/214635/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سرپرست تعاون، کار و. رفاه اجتماعی استان اردبیل: حمایت از تولید حمایت از کارگر و کارفرما است

اپل قصد داشته سرویس بازی ابری خود را در کنار Apple Arcade معرفی کند

اولین گوشی هوشمند شرکت Nothing احتمالا اوایل 2022 معرفی می‌شود

رونمایی از خاطرات کمیاب تهرانی‌ها در جاده چالوس

الگو سازی در حوزه پدافند غیرعامل در دستور کار قرار گرفت

بلوبانک از مرز 700 هزار افتتاح حساب و 22 میلیون تراکنش گذشت

10 اپلیکیشن مینیمال برتر برای اندروید

هرآنچه از رویداد Unleashed اپل انتظار داریم

نام تراشه‌های مک‌بوک پرو 2021 احتمالا M1 Pro و M1 Max خواهد بود

قالیباف: در طرح صیانت از کاربران برعکس جو‌سازی‌ها به‌دنبال بستن پلتفرم‌ها نیستیم

سیاست‌مداران آمریکایی از بایدن می‌خواهند آنر را در لیست سیاه قرار دهد

رضا تقی‌پور: طرح صیانت به‌دنبال رعایت حقوق کاربران در فضای مجازی است

مارک گرمن: اپل سال 2019 قصد داشت سرویس گیمینگ ابری خود را عرضه کند

بررسی ویندوز 11؛ فصلی نو برای سیستم‌عامل محبوب مایکروسافت

آموزش استخراج دوج کوین

مک‌بوک پرو 2021 احتمالا از حداکثر 64 گیگابایت حافظه رم پشتیبانی می‌کند

صندلی گیمینگ Minecraft به صورت رسمی عرضه شد

خصوصیات ساعت هوشمند ریلمی فاش شد

حل مشکل ناسازگاری پردازنده‌های ای ام دی با ویندوز 11

فیفا برای همکاری با توسعه‌دهندگان دیگر اعلام آمادگی کرد

تصاویر زمینه‌ی پیکسل 6 برای دانلود در دسترس قرار گرفت

انتشار باندل ماینکرفت برای ایکس باکس گیم پس پی سی

نخستین جلسه بررسی طرح حمایت از کاربران فضای مجازی برگزار شد

نام چیپست‌های مک‌بوک پرو جدید چیست؟

فاش شدن ویدیوی کوتاهی از گیم پلی بازی Elden Ring

یکی از مشکلات نصب دیسک پلی استیشن 5 بازگشت

سریعترین دوچرخه جهان با سرعت 60 کیلومتر رونمایی شد

اپل و تفکر راه‌اندازی سرویس گیمینگ ابری

احتمال فاش شدن تاریخ عرضه بازی Rainbow Six Extraction

ساخت یک بازی داستان محور جدید توسط استودیو سازنده We Happy Few

مبارزه پرچمدار گران‌قیمت اپل با نوکیای جان‌سخت افسانه‌ای؛ نتیجه شما را سورپرایز می کند!

قابلیت جدید اپل، ابزاری برای تنبل های کلاس

راه اندازی رمزارز ملی به زودی آزمایش می‌شود

سود 6500 درصدی کودک چهارساله از اولین دارایی بیت کوین خود

چگونگی تأمین سوخت زمستانی در کمیسیون انرژی مجلس بررسی شد

چگونگی تامین سوخت زمستانی در کمیسیون انرژی مجلس بررسی شد

آیین بزرگداشت ششمین سالگرد شهادت سردار حسین همدانی

ببینید | قالیباف حرف آخر را در خصوص مسدودی شبکه‌های اجتماعی زد!

رونمایی از یادمان پدران شهید، فرزندان معظم شاهد شاغل در شرکت بهره برداری متروی تهران

برگزاری آزمون تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری تهران

برگزاری جلسه هماهنگی ستاد برف روبی

آغاز مرحله دوم پویش «تهران دوباره جان می‌گیرد» با حضور شهردار تهران

صبحگاه یگان حفاظت شهرداری تهران با حضور زاکانی

خالق ایکس باکس بعد از 20 سال از AMD عذرخواهی کرد

مشخصات احتمالی خانواده ردمی نوت 11 شیائومی منتشر شد

هراس اینستاگرام از کم شدن کاربران نوجوان خود

چگونه در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم

تکلیف مصوبه واردات خودرو، سه‌شنبه مشخص می‌شود

حرکت اول امسال 600 میلیارد تومان روی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند

فراخوان سومین دوره جایزه سال «استیکر» منتشر شد