سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

سایفرپانک‌ها چه کسانی هستند و چه هدفی دارند؟ اخبار

سایفرپانک‌ها چه کسانی هستند و چه هدفی دارند؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - با شنیدن نام سایفرپانک‌‌ها، ممکن است ناخودآگاه گروهی از افراد را تصور کنیم که از زمانی در آینده‌ آمده‌اند. این تصور می‌تواند تا حدودی درست باشد.

سایفرپانک جنبشی آزاد و فعال است که در اواخر قرن بیستم و سال 1992 (1371) با لیست‌های ایمیلی در گروه‌های غیررسمی راه‌اندازی شد. این جنبش با هدف دستیابی به امنیت بیشتر و حفظ حریم خصوصی به‌کمک رمزنگاری، هر ماه جلسه‌ای برای بحث و تبادل‌نظر و برطرف‌کردن مشکلات کدنویسی و برنامه‌نویسی برگزار می‌کرد.

سیاست و بازاریابی

برای ایجاد جنبش سایفرپانک تاریخ دقیقی نمی‌توان مشخص کرد؛ اما ریشه‌های پیدایش آن را می‌توان تاریخی در اواسط دهه 1970 دانست. تا قبل از این تاریخ، رمزنگاری موضوعی فنی و تکنیکال محسوب می‌شد و تنها نیروهای نظامی ارتش و آژانس‌های جاسوسی اجازه استفاده از آن را داشتند و تا حد زیادی محرمانه و طبقه‌بندی‌شده تلقی می‌شد. سرانجام دو نفر در آمریکا با نام‌های مارتین هلمن و ویتفیلد دیفی رمزنگاری غیرمحرمانه را برای استفاده عموم معرفی کردند و دولت این کشور نیز الگوریتم استاندارد رمزنگاری داده‌ها (DES) را منتشر کرد. مقاله مرتبط:
رمزنگاری چیست و چگونه کار می‌کند؟ با انواع الگورتیم رمزنگاری آشنا شوید
رمزنگاری غیرمحرمانه از قدرتمندترین تکنیک‌های رمزنگاری برای به‌اشتراک‌گذاشتن کلید خصوصی بدون نیاز به شناخت طرف مقابل بود. در این نوع رمزنگاری، با استفاده از کلید خصوصی کلیدی عمومی ساخته و امنیت کلید خصوصی حفظ می‌شود. در سال 1992 (1371)، سه شخص به نام‌های اریک هیوز و جان گیلمور و تیموتی سی می در جلسه‌ای تصمیم گرفتند تا برای بحث و تبادل‌نظر درباره مشکلات دنیای برنامه‌نویسی و رمزنگاری، تعدادی (20 نفر) از دوستان خود را به نشستی خودمانی دعوت کنند. می‌توان این نشست را سرآغازی برای پیدایش سایفرپانک‌ها در طول تاریخ به‌حساب آورد و بعد از آن، قرار بر این شد هر ماه جلسه‌ای به همین شکل برای دستیابی به امنیت بیشتر و حفظ حریم خصوصی افراد برگزار شود.

سیاست و بازاریابی

هیوز و می و گیلمور تقریبا هم‌زمان با برگزاری نشست، مجموعه‌ پروژه‌‌ای راه‌اندازی کردند که موردتوجه بسیاری از هم‌فکرانشان قرار گرفت. هیوز لیست ایمیلی سایفرپانک‌ها را ایجاد و سرویس معروفی به نام Anonymous remailer برای ارسال دوباره ایمیل‌های دریافتی به‌صورت ناشناس را راه‌اندازی کرد. می نیز بیانیه‌ای با عنوان مانیفست کریپتو آنارشیست (Crypto Anarchist Manifesto) منتشر کرد. با سرعت‌گرفتن اقدامات این افراد در فضای مجازی، فردی به نام جود میلون واژه سایفرپانک را برای این جنبش انتخاب کرد. جود نویسنده و فعال حقوق بشر و برنامه‌نویسی خودآموخته بود که واژه سایفرپانک را با ترکیب پیشوند سایفر (Cipher -> Cypher) به‌معنی رمزنگاری‌شده و ژانر علمی تخیلی سایبرپانک (Cyberpunk) برای این جنبش به‌کار برد.

سیاست و بازاریابی

در بیانیه سایفرپانک، به‌طور واضحی به موضوع حریم خصوصی اشاره شده است: حریم خصوصی در دنیای امروزی و عصر تکنولوژی و الکترونیک یکی از نیازهای ضروری و انکار‌ناپذیر جامعه‌ای آزاد است. حریم خصوصی چیزی نیست که فرد بخواهد کل دنیا آن را بدانند و حفظ آن به‌معنای پنهان‌کاری نیست. پنهان‌کردن مسئله‌ای بدین‌معنا است که هیچ‌کس از آن مطلع نشود. درحقیقت، داشتن حریم خصوصی قدرت انتخابی برای افراد است تا آن‌گونه که می‌خواهند، خود را به دنیا معرفی کنند. اصلی‌ترین هدف جنبش سایفرپانک دادن قدرت انتخاب به افراد درباره مخفی نگه‌داشتن یا فاش‌کردن اطلاعات شخصی‌شان بدون اجبار دولت‌ها یا نهادهای نظارتی است. مقاله مرتبط:
ادوارد اسنودن، مروری بر افشاگری‌ها و تأثیر کارمند سابق NSA بر محیط و فرهنگ آمریکا
علاوه‌بر‌این، بسیاری از سایفرپانک‌ها معتقدند که دولت‌ها با جمع‌آوری و نگه‌داری اطلاعات بسیاری از شهروندان خود، بر آن‌ها نظارت می‌کنند. افشاگری‌های افرادی مانند ادوارد اسنودن ، کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و مشاور سابق آژانس امنیت ملی، نیز این موضوع را تأیید می‌کند. باور سایفرپانک‌ها نقش مهمی در پیدایش بیت کوین ایفا کرد
سایفرپانک‌ها از هرگونه غیبت دولت‌ها و بانک‌های مرکزی در تراکنش‌های مالی استقبال می‌کنند. آن‌ها از دولت‌ها و نهاد‌های نظارتی انتظار ندارند که به‌صورت پیش‌فرض برای مردم امنیت ایجاد کنند و معتقدند چنین نهاد‌هایی که به‌وسیله قدرتی مرکزی مدیریت می‌شوند، از جرایمی مانند کلاه‌برداری و سرقت و پول‌شویی نمی‌توانند جلوگیری کنند. فعالیت‌های سایفرپانک‌ها
سایفرپانک‌ها برای حمایت از جنبش خود، توابع مبتنی‌بر رمزنگاری ایجاد کردند: ما سایفرپانک‌ها خود را به ایجاد سیستمی ناشناس ملزم کرده‌ایم و با استفاده از رمزنگاری، ارسال ایمیل‌های ناشناس، امضای دیجیتال و پول الکترونیکی از حریم خصوصی خود محافظت می‌کنیم. درادامه، نمونه‌هایی از فعالیت‌های سایفرپانک‌ها برای حفظ هرچه‌بیشتر حریم خصوصی را معرفی می‌کنیم: آدام بک یکی از این سایفرپانک‌ها بود که برای حفظ حریم خصوصی افراد و محدودکردن ایمیل‌های اسپم و حملات سایبری، سیستم تراکنش ناشناسی به نام Hashcash را در سال 1997 (1376) توسعه داد. وی دای یکی دیگر از این افراد بود که در سال 1998 (1377) طرحی پیشنهادی در زمینه نوعی پول دوم به نام B-money ارائه کرد. B-money پول الکترونیکی ناشناس و توزیع شده بود که می‌توان آن را الگویی برای توسعه رمزارزهایی مانند بیت‌کوین دانست. نقش وی دای در حوزه رمزارزها به‌حدی تأثیرگذار بود که امروزه به‌احترام او،‌ کوچک‌ترین ریزواحد رمزارز اتر را Wei نام‌گذاری کرده‌اند. هال فینی در سال 2004 (1383) با استفاده از سیستم تراکنش ناشناس آدام بک، اولین نسخه‌ای از سیستم گواه بر کار را با عنوان گواه بر کار قابل‌استفاده مجدد (Reusable Proof of Work) ایجاد کرد که بعدها از آن برای ایجاد ارزهای دیجیتال استفاده شد. بیت‌ کوین اولین سازوکاری بود که در آن از این سیستم شد و هال فینی نیز اولین شخصی بود که در سال 2009 (1388) صاحب بیت کوین شد. مقاله مرتبط:
استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال چیست
کدها و اسکریپت‌های نوشته‌شده هر سایفرپانک‌ به‌‌رایگان در فضای اینترنت وجود دارند تا بدین‌ترتیب دیگر سایفرپانک‌ها امکان ویرایش یا بهبود آن‌ها را داشته باشند. سایفرپانک‌های برجسته
آن‌طورکه در بیانیه سایفرپانک نوشته شده است، ترجیح بر این است که شخصیت و هویت هر سایفرپانک‌ آن‌چنان برجسته نشود و این جنبش هویت مخفی خود را حفظ کند. با‌این‌حال، برخی از اعضای این جنبش به‌دلیل اقدامات تأثیرگذاری که انجام داده‌اند، به سرتیتر خبرها تبدیل شده‌اند. برخی از سایفرپانک‌های معروف قرن بیست‌و‌یکم عبارت‌اند از:

سیاست و بازاریابی

با پیشرفت‌ فناوری و مطرح‌شدن مسائل جدید و مهم در حوزه داده‌ها و حریم خصوصی، حضور و فعالیت‌ جنبشی مانند سایفرپانک‌ها نیازی طبیعی برای جامعه محسوب می‌شود. در‌واقع، می‌توان گفت که سایفرپانک‌ها مغز متفکر ایجاد ارزهای دیجیتال و بلاک‌چین‌ها بودند و همه‌گیری رمزارزها نیز گواهی بر موفقیت جنبش آن‌ها است. دیدگاه شما کاربران زومیت درباره جنبش سایفرپانک‌ چیست؟ اهداف سایفرپانک‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

لینک کوتاه:
https://www.politicalmarketing.ir/Fa/News/215010/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

توسعه همکاری‌های مشترک مناطق آزاد و فدراسیون فوتبال در احداث کمپ‌های تیم‌های ملی

اپل، دومین فروشنده برتر گوشی‌ هوشمند در سه‌ماهه سوم 2021

چرا تسلا در حال طراحی تراشه‌هایی برای آموزش فناوری خودروهای خودران است

دانشمندان موجودی خلق کردند که نیازی به تنفس ندارد

چگونه یک کمپین تبلیغاتی موفق داشته باشیم؟

لزوم پیگیری مشکلات دختران بازمانده از تحصیل در هرمزگان

صدور بیش‌از 5 هزار شناسنامه برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

حضور معاون امور زنان و خانواده در مراسم هفته ملی سلامت بانوان ایران

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان: بانکها شرایط پرداخت تسهیلات کرونا را تسهیل و تسریع کنند

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: روح شهدا مانند چتری معنوی بر سر ماست

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر خبر داد: مهارت آموزی 1700 نفر از آسیب دیدگان و در معرض آسیب اجتماعی در بوشهر

بدون کاغذ، مداد و نویسنده حرف‌هایتان را بنویسید

برترین دوربین‌های موبایل در سال 2021

بیت کوین 61 هزار دلار را از دست داد

نسل بعدی اپل سیلیکون احتمالا در مدل‌های M1 پرو و M1 مکس معرفی می‌شود

فیسبوک ناکارآمدی هوش مصنوعی‌اش را در تشخیص خشونت قبول ندارد

اپلیکیشن جدید برای مدیریت فشار خون عرضه شد

پروژه‌های مناسب سازی شده در منطقه2 به بهره برداری رسید

ادامه روند واکسیناسیون در مساجد منطقه 17

نصب دوربین‌های ثابت و متحرک در 14 نقطه ورودی حریم تهران

قدردانی دانشگاه علوم پزشکی ایران از خدمات شرکت شهر سالم

قیمت نفت به بالاترین سطح چند سال اخیر رسید

سرپرست تعاون، کار و. رفاه اجتماعی استان اردبیل: حمایت از تولید حمایت از کارگر و کارفرما است

اپل قصد داشته سرویس بازی ابری خود را در کنار Apple Arcade معرفی کند

اولین گوشی هوشمند شرکت Nothing احتمالا اوایل 2022 معرفی می‌شود

رونمایی از خاطرات کمیاب تهرانی‌ها در جاده چالوس

الگو سازی در حوزه پدافند غیرعامل در دستور کار قرار گرفت

بلوبانک از مرز 700 هزار افتتاح حساب و 22 میلیون تراکنش گذشت

10 اپلیکیشن مینیمال برتر برای اندروید

هرآنچه از رویداد Unleashed اپل انتظار داریم

نام تراشه‌های مک‌بوک پرو 2021 احتمالا M1 Pro و M1 Max خواهد بود

قالیباف: در طرح صیانت از کاربران برعکس جو‌سازی‌ها به‌دنبال بستن پلتفرم‌ها نیستیم

سیاست‌مداران آمریکایی از بایدن می‌خواهند آنر را در لیست سیاه قرار دهد

رضا تقی‌پور: طرح صیانت به‌دنبال رعایت حقوق کاربران در فضای مجازی است

مارک گرمن: اپل سال 2019 قصد داشت سرویس گیمینگ ابری خود را عرضه کند

بررسی ویندوز 11؛ فصلی نو برای سیستم‌عامل محبوب مایکروسافت

آموزش استخراج دوج کوین

مک‌بوک پرو 2021 احتمالا از حداکثر 64 گیگابایت حافظه رم پشتیبانی می‌کند

صندلی گیمینگ Minecraft به صورت رسمی عرضه شد

خصوصیات ساعت هوشمند ریلمی فاش شد

حل مشکل ناسازگاری پردازنده‌های ای ام دی با ویندوز 11

فیفا برای همکاری با توسعه‌دهندگان دیگر اعلام آمادگی کرد

تصاویر زمینه‌ی پیکسل 6 برای دانلود در دسترس قرار گرفت

انتشار باندل ماینکرفت برای ایکس باکس گیم پس پی سی

نخستین جلسه بررسی طرح حمایت از کاربران فضای مجازی برگزار شد

نام چیپست‌های مک‌بوک پرو جدید چیست؟

فاش شدن ویدیوی کوتاهی از گیم پلی بازی Elden Ring

یکی از مشکلات نصب دیسک پلی استیشن 5 بازگشت

سریعترین دوچرخه جهان با سرعت 60 کیلومتر رونمایی شد

اپل و تفکر راه‌اندازی سرویس گیمینگ ابری